کتاب گنگ محل

اثر جان برن ساید از انتشارات هیرمند - مترجم: رضا اسکندری آذر-داستان روانشناسانه

می‌گویند هر شخصی به زبان مادری‌اش فکر می‌کند. سؤال اینجاست که لال مادرزاد به چه زبانی فکر می‌کند؟
مطابق با افسانه، اکبرشاه گورکانی فرمان داد کاخی در بیابانی دورافتاده بسازند. وی دوازده نوزاد را از سرتاسر امپراتوری جمع‌آوری کرده، در آن کاخ قرار داد و پرستاری از آن‌ها را به خدمتکارانی خاموش محول کرد، تا از این طریق به پرسش دیرینه‌ی انسان در باب زبان تکلم پاسخ دهد: زبان تکلم فطریست یا اکتسابی؟
این کاخ گُنگ‌محل نام گرفت؛
راوی روان‌پریش این رمان، پس از شنیدن افسانه‌ی گنگ‌محل از مادرش، تصمیم می‌گیرد نسخه‌ی مدرنی از گنگ‌محل بیافریند تا به پاسخ پرسش‌هایش در باب ماهیت روح برسد؛


خرید کتاب گنگ محل
جستجوی کتاب گنگ محل در گودریدز

معرفی کتاب گنگ محل از نگاه کاربران
گاهی اوقات هی فراموش میکردم که این داستان روایت میشه و هی با خودم میگفتم نکنه نویسنده واقعا اینکارا رو کرده؟ انقدری خوب این حس رو بمن القا میکرد ک من محال بود فکر کنم این نوشته ها رو یه ادم سالم نوشته. قشنگ انگار یه روانپریش دیوانه خاطراتش و به رشته تحریر در اورده و از جنایات وحشتناکی ک کرده با نام علم و ازمایش و تحقیق یاد میکنه. جدای همه اینا موضوع کتاب رو خیلی دوست داشتم. بنظرم ایده اش خ غیر ممکن به ذهن ادما میرسه و شاید اگه این کتاب و نمیخوندم تا اخر عمرم حتی یک بار هم به این موضوع فکر نمیکردم که لال مادرزاد به چه زبانی فکر میکنه.

مشاهده لینک اصلی
راوي داستان يك روان پريش است.
كودك سر به راه مادرش كه هميشه دنبال آزمايش روي حيوانات و گياهان بود، كسي كه از كالبد شكافي حيوانات لذت مي برد.
بعد از مرگ مادرش نيز او ساعت ها در كتابخانه و همراه كتابها زمان سپري مي كرد تا پاسخ سوال هاي علمي اش را بيابد. مهمترين دغدغه او پيدايش زبان بود:
@قدرت تكلم فطري است يا اكتسابي؟@
در واقع اين سوال به دنبال افسانه اي شكل گرفته كه مادرش در كودكي بازگو كرده بود، افسانه ي پادشاهي كه كاخي ساخت و آن را از نوزاد انسان انباشت و سخن گفتن را در آن عمارت ممنوع كرد تا پاسخ اين سوال ديرين بشر را بيابد.
.
.
راوي داستان سعي به تكرار آزمايش با شيوه ي خود دارد @ماجرايي وحشتناك@
....
پ ن: بعضي كتاب ها تصاويري در ذهن انسان ايجاد مي كنند كه هميشه ماندگار مي ماند، اين رمان با راوي روان پريش اش از اين دسته مي باشد

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب گنگ محل


 کتاب جاسوس ها
 کتاب نفر دیگری که در بهشت ملاقات می کنید
 کتاب همسر خاموش
 کتاب حباب شیشه
 کتاب دختری که گذشته ای نداشت
 کتاب مسئله اسپینوزا